Syrské sluníčko

Kdyby sis, milý čtenáři, snad chtěl mysleti, že multikulturní sluníčka, která uvažují převážně emocemi a ne hlavou, jsou výlučným prokletím euroatlantické civilizace, tak tady máš příklad, že se vyskytují i jinde.

sun

Na iDnes vyšel před pár dny článek jménem Když padne Asad, zmizí i radikálové, myslí si oceněná Syřanka.

Nejdřív jsem si myslel, že snad nějaký redakční elév vymyslel pitomý titulek. Něco takového přece nemůže žádný soudný člověk tvrdit! Ale ano, když se začteš, praví se tam jasně: “Hlavní nepřítel, radikál a zločinec v oblasti musí být odstraněn a pak všechno ostatní padne s ním.”

Ano? To si myslíte, paní učitelko? Takový Muamur Kaddáfí už pár let čichá k pouštním kytičkám zespodu – odstraněn zcela definitivně, dokonce i video z toho máme. A jak vypadá Lybie? Jedno velké bojiště. To samé se stalo v Iráku. Saddám oběšen, řádně nafilmován, najisto je na onom světě – a krveprolití běží dále. Proč si myslíte, že to zrovna v Sýrii bude jinak?

Nejsem fanda diktátorů a věřím tomu, že tajná policie za Asadovců fungovala podobně jako Gestapo. Blízký Východ byl vždy proslulý krutostí svých státních mocenských složek a strana Baas se při svém vzniku inspirovala totalitními hnutími z evropského kontinentu. Ale proboha…!

Kam, kam asi ti radikálové zmizí, když Asadovi padne na hlavu naváděná bomba? Že by si je automaticky vzal šejtán do pekla? Že by spáchali hromadnou sebevraždu, když už nemají protivníka? Nebo že by se z nich snad mávnutím kouzelného proutku stali mírumilovní a tolerantní lidé?

Až mě bolí hlava, když se snažím představit ten duševní pochod, který k této úvaze vedl. Stejně, jako u našich sluníčkářských ne-zrovna-přátel.

Nejlepší vysvětlení asi je, že paní učitelka trpí těžkým případem popírání skutečnosti. Člověk si určité věci přiznává nelehce. Například to, že se jeho vlast změnila v hnízdo bestií a že ti samí lidé, kteří dnes usekávají v Raqqá hlavy zajatcům, bydleli dříve ve vedlejším činžáku a říkali mu ráno “Dobrý den, sousede.” Nebo například to, že hlavním hybatelem celé věci je islám, do kterého se narodil.

Paní učitelko, možná byste se chvíli měla učit sama. Realismu. Jestli na to ovšem ve vašem věku není příliš pozdě.


Milý čtenáři, pokud bys chtěl dostávati e-mailem upozornění, že vyšel nový článek, zajdi doprava nahoru. Najdeš tam nápis “Sleduj novinky e-mailem”. Tam vlož adresu a klikni na Sleduj. Dá se to vždy zase zrušit.