Moudrosti ajatolláha Chomejního

khomeini
Ajatolláh Ruholláh Chomejní byl zvláštní tvor. Jeho současníci jej popisovali jako chytrého, leč neuvěřitelně fanatického člověka. Až do 60 let věku se nevěnoval ničemu jinému než náboženství a od politiky se držel stranou.

Pak ovšem přišel šáhův program na modernizaci Íránu – tzv. Bílá revoluce – a to bylo na starého vousáče příliš. Pustil se do otevřené kritiky režimu, který označil za nepřátelský islámu. Tím porušil veliké tabu, protože až do té doby platilo v šíitské větvi islámu, že klérus má mlčet a tiše se připravovat na příchod Dvanáctého imáma. Do politiky neměli kněží co vrtat.

Chomejního verbální rebelie vyvolala otevřenou vzpouru v Qúmu, svatém městě šíitů, které je tamním protipólem Vatikánu. Šáhova armáda rebelii potlačila a Chomejní byl vyhnán z Íránu. Usadil se v bezvěrecké Francii a pošťuchoval odtamtud Peršany plamennými kázáními, které byly do Íránu pašovány na magnetofonových kazetách.

Šáh si svými reformami postupně odcizil značnou část veřejnosti. Zemi sužovala inflace a při reformě zemědělství bylo mnoho lidí vyhnáno ze své půdy. V roce 1979 pohár trpělivosti přetekl a obyvatelé se vzbouřili. Ačkoliv revoluce sama neměla výlučně islámský charakter, Chomejní a jeho násilná klika dokázali v jejím chaosu uchvátit moc. A pak vznikla Islámská republika Írán, sestřička dnešního Islámského státu, jejíž popraviště se okamžitě zaplnila mrtvolami. Bohužel otravuje milionům lidí život dodnes a kromě utečenců vyváží i terorismus.

Nechci tento článek věnovat moderním dějinám Íránu, ale spíše ilustrovat, co za člověka byl Chomejní. Proto se podívejme na pár vtipných citátů. Neznaje persky, musel jsem je přeložit z angličtiny.


“Nechci mít vládní moc. Nezajímá mě moc.” (Rozhovor v Guardianu, 1978. O rok později byl u moci.)

Poznámka Ibn Warraqa: Západní “pokrokoví” novináři starého fanatika obdivovali a hledali na něm jen to nejlepší. Chomejní se nakonec “odkopal”, ale podobnou naivitu projevují vůči islámskému světu dodnes. Čím to asi …? Inu, snadno se lže někomu, kdo chce být obelháván.


“Ženy v islámské republice mohou svobodně rozhodovat o své činnosti, budoucnosti a oblékání.” (Zase Guardian 1978).

Poznámka Ibn Warraqa: To vidíme každý den. Vzpomeňte si na tento citát, až bude z médií zase křápat nějaký “umírněný” vousáč o tom, jak krásný je život v islámu.


“Necítím nic.” (na palubě letadla do Teheránu, 1979)

Toto byla Chomejního odpověď na dotaz amerického novináře, co cítí, když se po 15 letech nuceného exilu vrací do své vlasti.


“Varuji tyhlety intelektuály, že nepřestanou-li strkat svůj nos do různých věcí, které jim nepatří, budou rozdrceni.” (Projev k íránskému lidu, 1979)

Poznámka Ibn Warraqa: To je najednou změna rétoriky, co?


“Zločinci, kteří byli zatčeni, nejsou obviněni, ale všechny jejich zločiny byly dokázány. Jediné, co potřebujeme, je zjistit jejich totožnost a pak je všechny pozabíjet. Není důvod konat soudní proces. Pro takové lidi neexistuje milosrdenství. Viníci nemusejí být souzeni, musejí být zabiti.” (1980)

Poznámka Ibn Warraqa: Dokonce i Stalin se obtěžoval aspoň s naaranžovaným monstrprocesem. V tomhle představuje Chomejní kategorii sám o sobě, možná tak ještě s Pol Potem.


“Neuctíváme Írán, uctíváme Alláha. Vlastenectví je jen jiné jméno pro pohanství. Říkám: ať Írán shoří. Ať se celý změní v dým, jen když islám zvítězí ve zbytku světa.” (Zaznamenal Amir Taheri. Není to zcela jisté.)

Poznámka Ibn Warraqa: Džihád v kostce. Nemohl bych to popsat jasněji.


“Hudba je jako opium a je haram.” (1980. Následoval zákaz vysílat jakoukoliv hudbu v íránských rádiích. Platil až do roku 1996.)

Poznámka Ibn Warraqa: I v Severní Koreji vysílají aspoň vojenské pochody.


A pozor, na závěr citát všech citátů…

“Mužům je povoleno provozovat pohlavní styk se zvířaty jako jsou ovce, krávy, velbloudi a tak dále. Po orgasmu by však zvíře měli zabít. Neměli by prodávat maso lidem ze své vlastní vesnice. Prodej v jiné vesnici je však povolen.”

Poznámka Ibn Warraqa: Americký bezpilotní letoun nedávno nafilmoval bojovníka džihádu, jak provozuje milostné hrátky s oslem. Učení velkého imáma tedy není zapomenuto.

(Ne, čtenáři, odkaz na video sem dávat nebudu, ale s trochou snahy jej najdeš sám.)


Milý čtenáři, pokud bys chtěl dostávati e-mailem upozornění, že vyšel nový článek, zajdi doprava nahoru. Najdeš tam nápis “Sleduj novinky e-mailem”. Tam vlož adresu a klikni na Sleduj. Dá se to vždy zase zrušit.