Diplomacie ve starých zlatých časech

kozaci

Když už tak máme ten první duben… měl bych pro vás následující historku.

Dávno, pradávno napsal turecký sultán následující dopis záporožským kozákům.

“Jako sultán, syn Mohameda, bratr slunce a měsíce, vnuk a vicekrál Alláha, vládce království Makedonie, Babylonu, Jeruzaléma, Horního a Dolního Egypta, císař nad císaři, panovník nad panovníky, výjimečný rytíř, nikdy neporažený, vytrvalý strážce hrobky Ježíše Krista, správce vybraný samotným Alláhem, naděje a útěcha muslimů, vítěz nad křesťany a jejich velký ochránce – nařizuji vám, záporožským kozákům, abyste se mi dobrovolně a bez odporu podřídili a zdrželi se obtěžování dalšími útoky.”

I sešli se prý kozáci a sepsali mu následující v odpověď:

Záporožští kozáci tureckému sultánovi!

Ó sultáne, turecký ďáble a příteli a potomku ďábla, tajemníku samotného Lucifera. Jaký ďábelský druh rytíře to jsi, když nedokážeš zabít ježka s holou prdelí? Ďábel sere, tvoje vojsko žere. Nepodřídíš si, ty zkurvysynu, křesťanské syny; nebojíme se tvojí armády a budeme proti ní bojovat na zemi i na moři, matkomrde.

Ty babylonský kuchaři, makedonský koláři, sládku z Jeruzaléma, ovcomrde z Alexandrie, pasáku prasat z Horního a Dolního Egypta, arménské prase, podolský zloději, tatarský pohádkáři, popravčí z Kamence a hlupáku celého světa a podsvětí, idiote před Bohem, vnuku hada, vřede na našem ptákovi. Prasečí rypáku, kobylí prdeli, jateční pse, nepokřtěná hlavo, přeřízni vlastní matku!

Tak prohlašujeme my, záporožští, ty ubožáku. Nebudeš pást ani křesťanská prasata. Tím končíme, protože neznáme datum a nemáme kalendář; měsíc je na nebi, léta páně, v den ten samý jak u nás, tak u vás, takže polib nám prdel!

Ataman Ivan Sirko s celým záporožským vojskem


Kdo ví, zda je to pravda, ale rozhodně to pobaví – a povzbudí. Jest zajímavé, že tou samou dobou se francouzský král paktoval s Turky, aby poškodil své habsburské nepřátele. Jak vidíš, zrádci byli, jsou a budou.

Záporožští kozáci nebyli učení, neznali ani kalendář. Ale moudrosti měli dost. Věděli dobře, že muslimové nejsou žádní neškodní vousatí braši a zašátkované sestry, kteří by si s námi chtěli hráti na “pac a pusu”. A jednali podle toho.

Leckterý dnešní absolvent vysoké školy by se od nich mohl učiti. I bez kalendáře.Milý čtenáři, pokud bys chtěl dostávati e-mailem upozornění, že vyšel nový článek, zajdi doprava nahoru. Najdeš tam nápis “Sleduj novinky e-mailem”. Tam vlož adresu a klikni na Sleduj. Dá se to vždy zase zrušit.