Nejvyšší správní blbnutí

idiocy

Ombudsmanka Šabatová není jediná instituce, která nám nepřímými způsoby usiluje o životy. Když si, milý čtenáři, pozorně přečteš ten článek z Echa24, zjistíš, že jednu z nejnehoráznějších připomínek vyslovil Nejvyšší správní soud. Cituji.

Nejvyšší správní soud by ze zákona zase rád odstranil ustanovení, které umožňuje odejmout azyl potenciálním teroristům a odsouzeným těžkým zločincům. Přesněji jde o případy, kdy „existují oprávněné důvody považovat azylanta za nebezpečí pro bezpečnost státu“ nebo kdy „azylant byl pravomocně odsouzen za zvlášť závažný zločin a ohrožuje tak bezpečnost státu“. Soud má za to, že uprchlík zůstává uprchlíkem, i když je nebezpečný pro Česko. A z toho titulu mu mají náležet další práva podle Ženevské úmluvy.

Tito právníci se odtrhli od reality natolik, že jejich činnost nemá se spravedlností nic společného. V tomto případě už snad ani nejsou na této planetě. I meziplanetární sonda Voyager je k našemu světu blíže, než člověk, který vypustil z úst takovou větu.

Elementární morální principy říkají, že azyl, nebo třeba občanství, je nenároková věc. A když už se nějaké společenství rozhodne mezi sebe přijmout nového člena, tak ten dotyčný se musí, jako absolutní minimum, zavázat aspoň k tomu, že nebude vraždit, olupovat, znásilňovat, unášet či terorizovat ostatní členy. Proč by měli mít azylanti výjimku? Chováš se jako prase, nevážíš si cizí dobroty, ven s tebou.

Některé západní státy tento princip odstranily a hřejí si různé hady na prsou. Takový Mullah Krekar žije na norských sociálních dávkách už 20 let, v rodném Kurdistánu jej hledají pro terorismus a Norsko se jej nemůže zbavit. V Británii mají podobného jedince, Anjema Choudaryho (měli ještě jednoho, Omara Bakrího. Toho se jim podařilo se štěstím zbavit, když sám vycestoval do Libanonu a už jej nepustili zpět). Kdo asi bude hrát tuhle roli v Česku, pokud se výše uvedeného ustanovení zbavíme?

Zase to vypadá, že někteří jedinci mají jenom práva a ostatní jenom povinnosti. Co říkáš, Nejvyšší správní soude? Nějak tě neslyším.


Oprava (20.4.2015 večer): Anjem Choudary je sice pákistánského původu, ale narodil se bohužel už ve Velké Británii.


Milý čtenáři, pokud bys chtěl dostávati e-mailem upozornění, že vyšel nový článek, zajdi doprava nahoru. Najdeš tam nápis “Sleduj novinky e-mailem”. Tam vlož adresu a klikni na Sleduj. Dá se to vždy zase zrušit.