Kořeny terorismu

terr_intellectuals

Existuje jedna věc, která mě může spolehlivě vytočit v každou denní a noční dobu, a to je šílená teorie o tom, že “chudoba plodí násilí a terorismus”. Nevím, který veleduch si to vymyslel, ale jde o dogma, které se v určitých kruzích neustále točí dokola. Úplná mantra. Hned vedle “Terorismus a násilí nemají nic společného s islámem”. Tyto dva výroky kráčejí v čele zástupu ideologických kravin, kterými si naše civilizace komplikuje vlastní přežití.


Kdyby tahle teorie platila, musel by Paraguay nebo Kamerun trpět mnohem horším terorismem než Irák a země typu Francie, Británie a Německo by neměly žádný problém. Ve skutečnosti je tomu právě naopak. O čem to svědčí?

Bod 1: k terorismu je potřeba nejprve násilná ideologie. Těžko se buduje terorismus na základě učení, které po násilí nevolá. Ne, že by to úplně nešlo – třeba taková sekta Óm šinrikjó je založena převážně na buddhismu – ale je to vzácný jev. Naproti tomu třeba revoluční marxismus nebo islám, to je ideální plodná půda. Jedno hlásá ozbrojenou revoluci proti buržoazii, druhé zasévání hrůzy mezi nevěřícími, a realita tomu odpovídá – celý glóbus je dneska “potečkovaný” násilnými hnutími, které se hlásí k marxismu nebo k islámu.

(Hranice mezi marxismem a islámem je dost propustná. Třeba takový “Šakal” Carlos, známý venezuelský terorista, přešel od marxismu v roce 2001 k islámu, takže francouzská vězeňská správa jej nyní musí krmit zásadně halal potravinami. Což zase není taková zátěž, protože 60% vězňů ve Francii jsou muslimové – konečně něco, v čem vynikají nad běžnou evropskou populaci, a to i bez kvót.)

Bod 2: ústředním hybatelem terorismu bývají zásadně intelektuálové. Běžný chudý člověk se totiž musí dost otáčet, aby nějak vyžil, a nemá čas na hlouposti. Zato středostavovský intelektuál, který se někde na studiích nakazil radikální ideologií, může strávit celé roky tím, že dumá nad různými reálnými i fiktivními příkořími a přemýšlí o pomstě. Podívejme se na pár konkrétních příkladů.

  • V.I.Lenin – bohaté děcko ze šlechtické rodiny, které se nikdy neživilo prací. Zavedl vládu teroru v komunistickém Rusku.
  • Rudé brigády – italská teroristická skupina založená studenty z Trenta, hlavní zakladatel byl sociolog.
  • Frakce Rudé armády – německá teroristická skupina, prakticky kompletně se skládájící ze studentů.
  • Rudí Khmerové – celé vedení se sestávalo z absolventů pařížské Sorbonny, vyhladili 30% původního obyvatelstva Kambodže.
  • Sajíd Qutb – přední ideolog Muslimského bratrstva, básník a spisovatel, studoval VŠ v USA.
  • Ajman Zaváhirí – spisovatel, lékař a duchovní vůdce Al-Kajdy.
  • Abú Bakr al-Bagdádí – držitel doktorátu z islámské teologie a kalífa Islámského státu.

To jsou opravdu jen ilustrační příklady. S trochou pátrání najdeš dvacet dalších.

Ačkoliv nepochybuji o tom, že podstatnou část řadových vojáků ISIS tvoří negramotní kozomilci, jde o kanónenfutr, který nehýbe dějinami. Sami o sobě se nedokážou zorganizovat do účinné armády.

Skutečné nebezpečí představují jejich intelektuální vůdci, kteří těmto masám dávají směr a dokážou je vybičovat k činnosti, kteří se starají o organizační strukturu, financování a mezinárodní vztahy. Velká část jich studovala na západních univerzitách a znají tu správnou hatmatilku o “sociální spravedlnosti”, která působí na evropské sluníčkáře stejně hypnoticky jako fakírova píšťala na tančícího hada.

Zde leží pravé kořeny terorismu: v duchovní zvrhlosti některých vzdělaných lidí, ne v materiální chudobě pouličních mas.


Milý čtenáři, pokud bys chtěl dostávati e-mailem upozornění, že vyšel nový článek, zajdi doprava nahoru. Najdeš tam nápis “Sleduj novinky e-mailem”. Tam vlož adresu a klikni na Sleduj. Dá se to vždy zase zrušit.